اندیشه والا
تیر 1401
شن یک دو سه چهار پنج جم
 << <   > >>
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
جستجو

آمار


 • امروز: 88
 • دیروز: 6
 • 7 روز قبل: 69
 • 1 ماه قبل: 1372
 • کل بازدیدها: 141288 • احادیث امام حسین

  پس زمینه   
    بزرگانی که پرستاری کردند (قسمت اول) ...

   

   

  1-حضرت یوسف علیه السلام

  یکی از پیامبران که نسبت پرستاری به اوداده شده حضرت یوسف علیه السلام می باشد، علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار آورده اند:

  امام صادق علیه السلام: یکی از عواملی که موجب شد حضرت یوسف علیه السلام را فردی نیکوکاربدانند، این بود که در زندان به امر بیماران وپرستاری از آنان اهتمام می روزید و از آنان مراقبت می نمود.

   امام صادق علیه السلام یکی از عوامل رشد و تعالی حضرت یوسف علیه السلام رادر مراقبت از بیماران ذکر نموده است.(1)

   

  2- پیامبرصلی الله علیه وآله

   حضرت امیر المومنین علی علیه السلام، گوشه ای از پرستاری پیامبرگرامی صلی الله علیه وآله را در شبی که وجود مبارک ایشان مبتلا به تب بوده یادآوری می نمایند.

  امام علی علیه السلام می فرمایند: شبی تب وجودم را فراگرفت وخواب را از من ربود. بدین جهت رسول خداصلی الله علیه وآله تا صبح نیز بیدار بود و شب را بین من و نماز تقسیم می کرد. پس از نماز نزد من می آمد و جویای حال من می شد و با نگاه کردن به من از وضعیت بیماری ام اطلاع می یافت و شیوه پیامبرصلی الله علیه وآله تا طلوع صبح این چنین بود. پس از آن که حضرت با اصحاب نماز گذاردند در حق من دعا کردند که خدایا!علی را شفا ده و سلامتی بخش که به خاطربیماری اش تا صبح نخوابیدم.(2)

   

  3- امام علی علیه السلام

  ✨امام حسین علیه السلام می فرمایند :هنگامی که  فاطمه زهراعلیها السلام دخترگرامی رسول خداصلی الله علیه وآله بیمار شد به علی علیه السلام سفارش نمود، بیماری او را پنهان کنند و اجازه ملاقات به کسی ندهند. حضرت این گونه عمل کرد و خود عهده دار پرستاری از فاطمه علیها السلام شد و اسماء ایشان را یاری می کرد.(3)

   

  4- فاطمه علیها السلام

  در جنگ احد دندان پیامبراسلام صلی الله علیه وآله شکست و کلاهخود برسرایشان زخم واردکرد، در آن هنگام فاطمه علیها السلام خون جراحت پیامبر صلی الله علیه و آله را می شست و علی علیه السلام با سپرآب می آورد، چون فاطمه سلام الله علیها مشاهده کرد خون بندنمی آید، تکه حصیری را سوزاند و خاکستر آن را روی زخم گذارد تا خون بند آید.

  گروهی از زنان از جمله فاطمه علیها السلام وبعضی از زنان پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله آب و غذا بردوش حمل می کردند و به مجروحان جنگ آب می دادند و آن ها را مداوا می کردند.(4)

   

  منابع:

  1- بحار الانوار، ج۱۲،ص۲۱۷

  2- بحار الانوار، ج۴۳،ص173

  3- بحار الانوار، ج۴۳،ص۲۱۱

  4- مغازی،ج۱،ص 249

  موضوعات: مناسبات, روز پرستار
  [شنبه 1397-10-22] [ 09:10:00 ق.ظ ]   لینک ثابت

    بزرگانی که پرستاری کردند (قسمت دوم) ...

   

  5- زینب علیها السلام

  امام سجاد علیه السلام میفرمایند :شبی که فردای آن پدرم به شهادت رسید، من نشسته بودم و عمه ام زینب در نزد من بود و ازمن به گونه ای نیکوپرستاری می کرد.

  6- رفیده

  یکی از اصحاب پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله به نام سعدبن معاذ جراحت سختی در جنگ خندق برداشته بود، به دستور پیامبرصلی الله علیه وآله درمسجد، درخیمه زنی به نام رفیده، سعد راقرار داده ورفیده در این خیمه مجروحان جنگ را مداوا می کرد و به پرستاری و مراقبت از آنان می پرداخت.(1)

   

  7- نسیبه

  نسیبه یکی از پرستاران فداکار و نمونه زمان رسول اکرم صلی الله علیه وآله بود.

  با این که زخمهای زیادی از جنگ احد در بدن داشت، هنگامی که پیامبرصلی الله علیه وآله فرمان حرکت به سوی دشمن را داد، با بستن زخمهای خود تلاش فراوانی کرد که همراه مسلمین شرکت جوید ولی خونریزی فراوان توان رفتن را از او ربوده بود.(2)

   

  8- ام سلیمه و ام عطیه

   انس بن مالک نقل می کند: بعد از جنگ احد، علی علیه السلام را نزد پیامبرصلی الله علیه وآله آوردند، درحالی که شصت و چند زخم و جراحت بر بدن داشت.در این وقت پیامبرصلی الله علیه وآله به ام عطیه وام سلیمه دستور داد زخمهای حضرت رامداوا کنند و زخمهای ایشان چنان بود که این دو گفتند: به خاطر فراوانی زخمها و خونریزی شدید برجان علی علیه السلام بیمناک شدیم.(3)

   

  منابع:

  1-  سیره ابن هشام ج۲ ص۲۵۰

  2- مغازی ج۱ ص۲۷۰

  3- بحارالانوارج۴۱ ص 3

   

   

   

  موضوعات: مناسبات, روز پرستار
   [ 09:00:00 ق.ظ ]   لینک ثابت